Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in seçim öncesi en önemli vaatlerinin başında gelen Kanal Ankara Projesi’nde ihale sürecinde son aşamaya gelindi.

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in seçim öncesi en önemli vaatlerinin başında gelen Kanal Ankara Projesi’nde ihale sürecinde son aşamaya gelindi.

Haber Ankara’nın Büyükşehir Belediyesi kaynaklarından edindiği bilgiye göre projenin alt yapısını oluşturacak 9.2 km uzunluğunda ve 35 metre genişliğindeki asıl kanalın yapılması için ihale sürecinde projenin tamamlandığı, Başkanlık olurunun alındığı, ödenek aktarımının sağlandığı ve Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı dosya incelemesinin sonlandığı belirtildi. Yetkililer, Bayram tatilinin hemen ardından, Eylül ayı içerisinde ihalenin askıya çıkacağını ve ihalenin ardından projeye hızlı bir şekilde giriş yapılarak 2017 sonuna kadar önemli bir aşama kaydedileceğini belirttiler. 2018’nin ilk aylarından itibaren ise projenin peyzaj ve kalan diğer çalışmalarının bitirilmesi ve sene içerisinde tamamlanması bekleniyor.

 

BÖLGEDE YER ALACAK ALANLAR

Orman Alanı: Bu alanda çeşitli doğa aktiviteleri ve vatandaşların vakit geçirmesi için hazırlanan atölyeler, ponny park, dinlenme ve piknik alanları gibi bölümler yer alacak.

Spor Alanı: Açık spor alanlarında yapılabilecek spor faaliyetlerinin hayata geçirilmesi için planlandı. Alan, aletli spor alanı, halı sahalar, basketbol sahaları, bowling alanı, golf alanı gibi bölümlerden oluşacak.

Kültür Alanı: Konser, festival, tiyatro gibi etkinliklerin yapılması için planlanan bu alanda ayrıca açık sergi alanı, atölyeler, müzeler yer alacak.

Ticaret Alanı: Alanı ziyarete gelen vatandaşların alışveriş yapabilmesi ve göletin iki yakasında oluşturulacak kafeler sayesinde keyifli vakit geçirme imkanı sunulacak.

Merkez Alanı: Mevcut konut yapılaşmasına yakın olan bu etap toplanma ve rekreasyon alanlarını kapsayacak.

Su Alanı: Su ile ilgili faaliyetlerin yoğun olarak planlandığı bu etap içinde bulunan fonksiyonlar genel olarak meydan, seyir terası, su gösterileri havuzu, buz pisti gibi bölümlerden oluşacak.

Macera Alanı:  Projenin son etabını oluşturan bu alanda özellikle çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler sunulacak.

 

Bölge halkı ve Ankaralıların merakla beklediği projenin hayata geçirilmesi ile Ankara’ya ve bölgeye değer katacağına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Kaynak: HABER ANKARA ÖZEL